Mara Gulens
January 17

Laiks vijas ap tevi
Diena

Sēžu un spÄ“lÄ“jos ar vārdiem. Lasu, rakstu, klausos Vivaldi ÄŒetrus gadalaikus — tas kaut kā iederas šodien. Sen neesmu ļāvusi mÅ«zikai iespaidot to, ko rakstu.

Ārā snieg. Vai Latvijā snieg?

Nāk epasti — kā sniegs. Maigi, maigi ielaižas manā inbox. Silti. Tā kā ap ZiemassvÄ“tku laiku, kad no daždažādām pasaules malām pienāca dzejoļu rindiņas. Kāds man pat ieteica — saliec rindiņas kopā. Sanāk haikas. Tā kā Indras kalendārs*. Katrai dienai viena mīļā rindiņa.

Pirmajā janvārÄ« draudzene man iespiež rokā — „visa pasaule tev apkārt tinas.“ Nākamajā dienā — „tu šalli sev ap kaklu tin. kā laiku...“ — uzdāvinu sev pati. Kā mana jaunā melnā šalle — bumbuļi lÄ«dz potÄ«tÄ“m — silta, bieza un droša — pie tam no VecrÄ«gas, pie manis nonākusi caur bÄ“rnÄ«bas draudzenes rokām.

Nākamajā dienā mÅ«su auklÄ«te, arÄ« Māra (jokojamies, ka katrai mājai vajadzÄ«gas divas Māras, bet ne jau fiziskas!), ieliek rindiņu LÄ«vas skolas somā. LÄ«va vÄ“l nelasa, bet, mājās ieskrienot, staro. „Paldies…“ Trešdien ielieku Marikai rindiņu pusdienās. Prasu: „Tu atradi?“ Viņa: „Jā. Iedevu draudzenei un lÅ«dzu, lai viņa nodod savai mammai…“

Es Indras SproÄ£es kalendāru tulkoju angliski, tādēļ esmu jau kopš vasaras tinusies šajos vārdos. Tādēļ arÄ« sanāk, ka varu dalÄ«ties piedzÄ«vojumā ar abām savām bÅ«tÄ«bām: vienā pusÄ“ latviski, otrā angliski. VienÄ«gais — katru dienu man ir sirdÄ“sti, vai atdzejots ir, nu, tieši tā. Bet tas ir arÄ« mazliet atkarÄ«gs no laika. Šodien snieg.

Cenšos nogādāt kalendāra eksemplāru dažādām personām — Ä«paši tām, ar kurām man ir diendienā saskarsme, kaut vai virtuāla. Jāiemet pastā Mairai, Guntim, Zanei, Jānim. Vecmāmiņa nespÄ“j salasÄ«t, bet saprot, ka ir. Prasu Anetei — vai jÅ«s savÄ“jo lietojat? Izrādās, meita (tÄ«nis) to glabā pati sev. Mana kaimiņiene skaidro savai meitai, ko tas nozÄ«mÄ“ — „the world revolves around you“ („visa pasaule ap tevi tinas“). Saka tā un tā, beidzot: es tevi mÄ«lu.

Nāk prātā vakars pirms svÄ“tkiem, kad kādā Toronto latviešu pasākumā centos ieteikt kalendārus dāvināšanai. Viena vecāka kundze saka: „Ko nu! Tajā nav vietas, kur ierakstÄ«t ārsta vizÄ«ti!“ Pieeju klāt pusmūža pārÄ«tim. Viņš: „Tā jau tāda sieviešu lieta. VenÄ“ra.“ Viņa: „Kaut vienu rindiņu gadā…“

Atstāstu šo anekdoti Indrai, un viņa saka apmÄ“ram tā — tie veči ir galÄ«gi dumi. Nesaprot, ka tas viņu vietā ir jau uzrakstÄ«ts. Ka tikai jāiedod mīļotajai sievietei, un viņa bÅ«s laimÄ«ga. Viņai liksies, ka tieši viņš to ir izdomājis un saka tieši par viņu.

ReizÄ“m domāju, vai varÄ“sim tā — atzÄ«mÄ“t 365 dienas ar mīļiem vārdiem? Marika man atbild ar nepārspÄ«lÄ“tu „jā“. LÄ«va turpat pa ausu galam klausās, kādi vārdi ripo no radio, pārliecas pāri brokastu galdam un prasa: „KāpÄ“c par to cunami runā šodien un vakardien, un arÄ« aizvakardien?“ VÄ“lāk tajā pašÄ dienā lasu avÄ«zi un domāju, ka nav iespÄ“jams ziedot par daudz — ne atsevišÄ·iem indivÄ«diem, ne arÄ« valstÄ«m. IzpostÄ«ta daļa pasaules — mÅ«su. Liekas neticami, bet tiešÄm — šodienas kursu nosaka mÄ«lestÄ«ba.

Vakar vakarā kādas piecas latviešu sievietes no daždažādām pasaules malām un pieredzÄ“m sanācām kopā. Runājām, iedzÄ“rām vÄ«nu, ieskatÄ«jāmies jaunajā gadā. Un tad šorÄ«t viena otrai apliecinājām Ä«sās epasta rindiņās, lÄ«dzÄ«gās tām, kas ir kalendārā, cik tas bija jauki — pabÅ«t kopā un bÅ«t.

Un tad vienlaikus uzsākām jaunu failu šÄda veida epasta saglabāšanai. „Laiks vijas ap tevi.“ Viens tu ej... Un laiks vijas. Ap tevi.

* Mākslinieces Indras Sproģes kalendārs Laiks vijas ap tevi.

Parksville, B.C.: Home to Canada's Best Beach
aol.ca

Before slipping into bed on our second night at Parksv...


Social Media is the Message: Web 2.0 has changed the way the public talks about health
UToronto Medicine

Prof. Jennifer Keelan has had it with print. She’s also had it with TV and the phone. That’s beca...


Magic in the Kitchen: Induction Cooktops
Marketnews

There's magic in the kitchen, and it's all centred around induction cooking, that remarkable new technology that m...


Single or Bilingual?: Second language learning
My Sweet Baby

In our bilingual, multicultural country, speaking two languages often seems the norm. But for many parents, passin...


5 Reasons to Skip Tofino & Head for Ucluelet on Vancouver Island
aol.ca

The buzz is all about Tofino’s endless, sandy beaches. But after our four-hour drive through the lush mounta...


© Mara Gulens, 2007 - 2019